Μια εμπειρία μάθησης στον κόσμο των φυτών.

Στο θεραπευτικό αγρόκτημα, ‘Caserma των βοτάνων’, σε μια περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, βρέθηκε το τμήμα Β1 του σχολείου μας τη Δευτέρα, 22-04-2024.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν το ιδανικό αυτό περιβάλλον στο οποίο υπάρχουν αμέτρητα ντόπια βότανα και αρωματικά φυτά. Ενημερώθηκαν για τις θεραπευτικές ιδιότητες των βοτάνων και τον τρόπο συλλογής και συντήρησής τους. Σε κάθε βήμα έβρισκαν βότανα, τα οποία παρατηρούσαν και αναγνώριζαν. Επιπλέον, οι υπεύθυνοι τους μίλησαν για τις μέλισσες και την παραγωγή ενός λαχταριστού και εξαιρετικού σε ποιότητα και θρεπτικότητα μελιού.

Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να περάσουν ευχάριστα συμμετέχοντας σε παιχνίδια γνώσεων, χρωματικών αυτοσχεδιασμών και κουίζ, ενώ στο τέλος της επίσκεψης προσφέρθηκε ένα απολαυστικό κέρασμα. Η επιστροφή μας βρήκε όλες και όλους γεμάτους εμπειρίες και συναισθήματα. Η βιωματική μάθηση μας γέμισε χαρά και πολύτιμες γνώσεις.